علت بوجود آمدن لک صورت چیست ؟

لک صورت می تواند به خاطر برخورد نور آفتاب با رنگدانه های پوست به نام ملانین به وجود بیاید. البته به صراحت می توان گفت که عوامل زیاد و متعددی در به وجود آمدن لک های صورت دخیل هستند، ولی شایع ترین نوع لک، مربوط به لک های ناشی از اشعه های نور خورشید می باشد.

 1. بارداری یکی از دلایل شایع ایجاد لک در خانم ها می باشد
 2. پیری و افزایش سن
 3. کمبود ویتامین
 4. مصرف برخی از داروها مثل کلرپرومازین ، دی پنیسیلامین ، هیدانتوئین ، داروهای ضد مالاریا و داروهای ضد سرطان
 5. التهاب پوست
 6. بیماری هایی مانند روماتیسم ، نارسایی کلیه و سیروز کبدی
 7. استفاده از مواد آرایشی
 8. نور مستقیم آفتاب
 9. حساسیت به بعضی مواد مانند عطر و ادکلن

معرفی انواع لک صورت

 1. کک و مک
 2. لک صورت ناشی از حاملگی (پلاسما)
 3. لک صورت ناشی از جای جوش
 4. لک صورت ناشی از پیری
 5. لک صورت ناشی از نور آفتاب
 6. لک صورت ناشی از زخم و التهاب
 7. لک صورت ناشی از کمبود ویتامین ها
 8. لک های صورت ناشی از برخی بیماریها
 9. لک های مادرزادی

کک و مک

کک و مک می باشد که بیشتر در پوست های روشن و افرادی که چشمان آبی و یا موهای قرمز دارند، دیده می شود. این لک ها از سن پنج سالگی شروع به پدیدار شدن بر روی پوست می کنند. این لک ها دارای تغییرات فصلی می باشند، به این صورت که در زمستان ها محو می شوند.

 

زایمان

زایمان و حاملگی یکی از علت های به وجود آمدن لک می باشد که بیشتر بر روی گونه ها و پیشانی دیده می شود. این لک ها معمولا پس از زایمان محو می شوند، ولی در برخی از افراد ممکن است چندین سال بر روی پوست باقی بماند. لک ها در بانوانی که از قرص های بارداری استفاده می کنند، بیشتر دیده می شود.

لک های پیری

با توجه به بالاتر رفتن سن و تماس بیش از اندازه ی نور خورشید با پوست، لکه های پیری بر روی صورت ایجاد می شود. به طور معمول این لکه ها در بین سی تا چهل سالگی بر روی سطح پوست پدیدار می شوند.

مصرف برخی داروها

بیماری ها و داروهایی خاص هم موجب ایجاد لک های پوستی می شوند. بعضی از داروهای ضد سرطان، کلرپرومازین، دی پنی سیلامین و ضد مالاریا لک های روی صورت را بیشتر می کند.

استفاده ی بیش از حد از قرص مینوسیکلین برای درمان جوش هم موجب تیرگی پوست در قسمت هایی که جوش های ملتهب و قرمز رشد می کنند می شود.

اثر دستکاری کردن جوش

دستکاری کردن جای جوش می تواند یکی از دیگر دلایل ایجاد لک بر روی صورت باشد.

 

مشکلات کبدی

مشکلات کبدی و کارکرد نامنظم آن یکی دیگر از عواملی است که موجب بروز لک بر روی پوست می شود. مصرف بیش از اندازه ی روغن های صنعتی جامد و مایع، استفاده از مواد غذایی غیر ارگانیک، مصرف بیش از حد بعضی از داروها و … موجب می شوند تا مواد زائد وارد خون و کبد شوند.

سریع ترین راه های درمان لک صورت

از راه های درمان لک صورت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

لیزر Co2

یکی از سریع ترین راههای رفع لک صورت، استفاده از لیزر Co2 می باشد. این لیزر علاوه بر این که بر روی لک های پوست تاثیر شایان به ذکری می گذارد، می تواند موجب جوانسازی پوست هم شود. اشعه های موجود در این لیزر موجب تحریک پوست شده و پوست را آماده ی کلاژن سازی و ترمیم بافت های سطحی می کند.

 

عمق نفوذ پذیری این روش بسیار کم است و تنها می تواند به لایه ی بیرونی پوست نفوذ پیدا کند، برای همین خاطر بهترین روش برای درمان لک های پوستی می باشد.

در طول درمان با استفاده از این روش، نباید تا دو ماه  به مدت طولانی در زیر نور مستقیم آفتاب قرار گرفت. از عوارض این روش می توان به تورم اشاره کرد و دوره ی نقاهت آن هم ما بین ۴ تا ۷ روز متغیر است.

فتوشاپ پوست

فتوشاپ پوست یک فناوری جدید و به روز برای تمیز کردن پوست و ماساژ آن می باشد. در این روش تمامی قسمت های پوست لایه برداری می شود.

فتوشاپ پوست که نسل جدید دستگاه های میکرودرم ابرِیژن می باشد، تمامی پوست صورت را به صورت همزمان ماساژ می دهد و سلول ها و لک های روی سطح پوست را از بین می برد.

میکرونیدلینگ

انجام میکرونیدلینگ باید حتما به وسیله ی پزشک و متخصص پوست انجام شود. در این روش یک استوانه ای که از صدها سوزن تشکیل شده است، بر روی سطح پوست موجب ایجاد زخم های بسیار ریز و زیاد می شود.

 

این فرایند موجب می شود که پوست تحریک شده و اقدام به تولید کلاژن سازی و بازسازی خاصیت ارتجاعی خود نماید. بعد از این که سد پوست با استفاده از این روش شکسته می شود، برای روشن تر کردن و رفع لک های پوستی از ویتامین سی و  یک سرم مخصوص برای التیام زخم ها و یا یک پلاسمای غنی از پلاکت ها استفاده می شود.

لایه برداری

یکی از روش ها و راههای رفع لک صورت، لایه برداری می باشد که باید حتما و حتما به وسیله ی یک پزشک فوق تخصص پوست و مو انجام شود. احتمال بروز برخی عوارض در زمان لایه برداری مانند پوسته پوسته شدن، قرمزی و حتی تاول وجود دارد. ولی بعد از گذشت چند روز سطح پوست را لایه ای جوان و شاداب پوشش می دهد.

نه تنها پوست صاف تر و نرم تر می شود، لکه های آن هم در برخی موارد محو شده و یا کمرنگ تر می شود. با وجود این که بسیاری از لایه برداری های شیمیایی، بدون نسخه در دسترس می باشند، ولی توصیه می شود که برای انجام این کار حتما به یک کلینیک زیبایی تخصصی مراجعه نمایید تا این کار را به صورت تخصصی تر و حرفه ای برای شما انجام دهد.

دارو درمانی

دارو درمانی یکی دیگر از راههای رفع لک های پوستی می باشد که بسیار تاثیر گذار است. دارو درمانی با بررسی و معاینه ی لک های پوستی اقدام به تجویز داروهای مربوطه می نماید.

مزوتراپی صورت برای لک

مزوتراپی صورت، یکی از راههای رفع لک صورت می باشد که موجب افزایش کلاژن سازی پوست می شود. این پروسه ترمیم پوست را سرعت بخشیده و ظاهری شاداب و شفافی را به آن می بخشد.

 

در مزوتراپی، قبل از شروع به تزریق، بر روی پوست بی حس کننده زده می شود و این کار موجب می شود تا بیمار هیچ گونه دردی را حس نکند.

پزشک معالج سوزن های حاوی آنزیم ها و ویتامین ها را از ۱ تا ۴ سانتی متری، زیر پوست وارد می کند و حرکات رفت و برگشتی سوزن ها به شکل رگباری و با سرعت زیاد انجام می شود.

برخی از لک ها در فصل تابستان بدلیل تابش شدید آفتاب بر روی پوست پدید می آیند و برخی دیگر بر اثر تغییرات هورمونی بدلیل بارداری و … بوجود می آیند که روش هایی مانند استفاده از داروهای لایه بردار ، درمان خانگی برای از بین برئن آن استفاده میشود.

اما اکثر این روش ها ماندگاری کمی دارند. مزو کردن صورت یکی از درمان های پرطرفدار با ماندگاری بسیار بالا می باشد که برای از بین بردن قطعی لک های صورت استفاده می شود . با مزوتراپی صورت برای لک تا همیشه با لک های صورتتان خداحافظی کنید.

سریعترین راه از بین بردن لک صورت با مزوتراپی

اساس کار مزوتراپی صورت برای لک تزریق مواد دارویی به زیر پوست است. بعد از چند جلسه تزریق این مواد به زیر پوست لک ها و تیرگی هایی که روی پوست قرار دارند کم کم از بین می روند.

قبل از تزریق، پوست شما را بی حس می کنند و بسته به شرایطی که دارید و میزان درمان شما مواد می توانند در عمق های گوناگونی از پوست شما تزریق شوند. عمق تزریق می تواند بین ۱ تا ۴ میلی متر باشد.

روش های متعددی وجود دارند که موجب حذف لک ها از روی پوست می شوند، ولی درمان قطعی آن بستگی به عمق لکه ها دارد.

میکرودرم ابریژن

یکی دیگر از راهکارهای رفع لک صورت، میکرودرم ابریژن می باشد. این روش در کلینیک های زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد و بر روی لایه ی اپیدرم پوست، تاثیر بسیار زیادی می گذارد.

 

در این روش برای رفع لک های پوستی، پزشک از یک ابزاری که شبیه به مته است و یک برس دارد، استفاده می کند. پزشک معالج این ابزار را در عمق کم و به آرامی بر روی پوست میکشد تا لایه های اضافی پوست از بین بروند و اسکارهای سطحی پاکسازی شوند.

برای این که نتیجه ی بهتری از میکرودرم برای رفع لک های پوستی گرفت، توصیه می شود که طول درمان را کامل کرده و در چندین جلسه میکرودرم ابریژن را انجام داد.

آیا زالو درمانی برای از بین بردن لک صورت موثر است ؟

امروزه نکات زیادی در رابطه با درمان لک صورت با زالو درمانی شنیده می شود و این روش برای از بین بردن لک ها رواج پیدا کرده است که تا کنون موثر هم بوده است . زالو با خوردن خون آلوده و به اصطلاح سودایی فرد و با افزایش جریان خون کمک می کند که پوست شفاف تر شود و لک و تیرگی های پوست از بین بروند.

با تاثیراتی که از زالو درمانی در رابطه با از بین بردن لک صورت مشاهده شده است گمان می رود در آینده نه چندان دور طرفداران این روش بسیار زیاد شوند.

کمبود کدام ویتامین باعث لک صورت میشود؟

در جواب به این سوال که چه ویتامین هایی باعث لک صورت میشود باید بگوییم که کمبود ویتامین هایی مانند B12، A ، C و اسید فولیک موجب به وجود آمدن لک بر روی صورت می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 2 =